Zakończenie Oktawy Bożego Ciała

Dziś zakończyliśmy Oktawę Bożego Ciała. Podczas Oktawy Bożego Ciała w naszej Parafii odbywały się nabożeństwa pod nazwą Nieszpory Eucharystyczne, które odprawiane były codziennie po wieczornej Mszy św. z procesją eucharystyczną.

W ten sposób  uroczyście obchodziliśmy jeszcze przez kolejne dni Uroczystość Bożego Ciała.

Podczas dzisiejszej Mszy Świętej nasi Duszpasterze udzielili  specjalnego błogosławieństwa dzieciom.

Dziś były również błogosławione i święcone wianki, z prośbą do Boga o opiekę nad przyrodą, obfite plony, ochronę przed zniszczeniem i zatruciem.

Tradycyjnie na zakończenie oktawy Bożego Ciała święci się wianki z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych, które stanowią symbol Bożych darów, jakimi hojnie obdarzył ziemię, ludzi i wszelkie stworzenie.

Tradycja mówi, że zarówno poświęcone ziele z wianków jak i brzozowe gałązki wzięte z ołtarzy miały chronić przed burzą, uderzeniami pioruna i pożarów, a także przed gradobiciem i szkodnikami na polach. Ukruszone ziele z wianków stosowano do sporządzania leczniczych herbat, mikstur domowych oraz do okadzania roślin i zwierząt.

Wianek przechowywany jest przez cały rok., nie wolno go wyrzucić, bo jest poświęcony, po roku można go dopiero spalić. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

tekst / fot. Aleksandra Stępień